Suudi Arabistan basını ‘Galatasaray-Fenerbahçe krizini’ nasıl gördü

ÇEVİRİ

“Maç iptali ilk değil, zira daha önce de aynı gerekçelerle futbol maçları iptal edildi ve bunların en önemlisi uluslararası kural ve düzenlemelere uyulmamasıydı.” diyen Sabq haber sitesinde “Her iki takım da, FIFA’ya göre futbolun asla siyasi amaçlar için kullanılmaması gerektiğini ve vurgunun başka hiçbir şeye değil oyunun kendisine yapılması gerektiği kuralını çiğnedi” görüşüne yer verildi.

“İKİ KARDEŞ ÜLKE” VURGUSU

İki ülke ilişkilerinin bu olaydan etkilenmeyeceğinin altının çizildiği haberde şu ifadeler yer aldı:

“Yaşananlar futbolun içindedir ve bunun dışına çıkmaz. Suudi-Türkiye ilişkileri ise bu tür olaylardan etkilenmiyor. İki kardeş ülkenin her düzeyde sahip olduğu statü göz önüne alındığında, Suudi Arabistan Krallığı ve Türkiye Cumhuriyeti ayrıcalıklı kardeşlik ilişkilerine sahip.

Bölgede çok sayıda ve yenilenen krizlere rağmen, iki ülkenin bu krizlerle baş etme ve terörle mücadelede işbirliği konusunda görüşleri aynı kaldı. Suudi Arabistan Krallığı, güvenliğini korumak için aldığı tüm tedbirlerde Türk hükümetinin çabalarına destek verdi.

“MUHALEFET GERGİNLİK YARATTI”

Al Khaleej gazetesi ise “Türkiye’deki siyasetçiler ve muhalefet partilerinin liderleri, sosyal medyadaki paylaşımlarıyla Suudi Arabistan’a yönelik bir gerginlik ortamı yarattı.” dedi.

Gazete krizin “Suudi-Türk ilişkilerini etkilemeyeceğini gösterdiğini” belirtirken, yıllar süren anlaşmazlıklardan sonra son zamanlarda iki ülke arasında ivme kazanan iş birliği hatırlatıldı.

Ercan Taner: TFF maddesine göre sorumlu BüyükekşiSpor

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x