Kuyumcularda Yeni Dönem: Artık Bu Altınlar Kabul Edilmiyor

Türkiye’de her dönemin en popüler yatırım aracı olan altın, alternatif yatırım araçları olan borsa, dolar ve eurodaki talep artışlarına rağmen zirvedeki yerini korumaya devam ediyor.

Özellikle dünya genelindeki risk faktörünün son günlerde giderek yukarı çıkması, altına olan ilgiyi artırırken, altın fiyatlarında yaşanan dalgalanmaların ardından kuyumculardan önemli bir değişiklik kararı geldi.

YASAKLARIN ARDINDAN KUYUMCULAR HAREKETE GEÇTİ

Geçtiğimiz aylarda altın üretimine yönelik kısıtlama kararları alınması ve birçok altın türü için kota uygulamasına gidilmesi, mücevher üreticileri ve kuyumcuları isyan ettirirken, bazı ülkelerden yapılan işlenmemiş altın ithalatına getirilen kısıtlamanın ardından kuyumcular harekete geçti.

Gram ve çeyrek altın sahiplerine yönelik yeni uygulama, altın satışında yeni dönem sözleri ile duyurulurken, kuyumcularda yıllar sonra yeniden kesme altın dönemi başladı.

AL-SAT İŞLEMLERİNDE ZARAR EDİLMESİNİ ÖNLÜYOR

Altını bir yatırım aracı olmaktan ziyade, kısa süreli birikimlerini korumak için kullanmak isteyen yatırımcılar, geniş makas aralıkları nedeniyle al-sat işlemlerinde yaşadığı zararı azaltmak için kesme altın talebinde bulunuyor. Kesme altın ile paketli altın arasında 100 gramda 500 lira fark ettiğini dile getiren kuyumcular, “O yüzden kesme altın aslında bir nevi her keseye göre altın demek” şeklinde yorumlarda bulundu.

BİRÇOK KUYUMCU SATIN ALMAYI KABUL ETMİYOR

Sayılan avantajlarına karşın, kesme altın uygulamasının önemli handikapları da bulunmakta.

Son zamanlarda artan ‘kesme altın’ taleplerine karşılık Antalyalı kuyumcular dikkat çeken uyarılarda bulundu. Bu tür altınların seri numarası ya da barkodu bulunmadığından dolandırıcılık olayların yaşanabilir olmasına dikkat çeken kuyumcu Çağrı Yılmaz, “Halkımızda ucuz altın diye bir inanış var, ucuz altın diye bir şey yok. Kesme altını satmak da zor, birçok kuyumcu şu anda almıyor. Paketli altında seri numarası, üretici firmasından tutun, hepsi bellidir” dedi.

Uzun, orta ve kısa süreli yatırım yapmayan isteyen birçok vatandaşın tercihi altından yana oluyor. Altın ise son yılların en yüksek rakamlarına ulaşırken, vatandaşlar ise kuyumcuların yarı mamul olarak tanımladıkları ‘kesme altın”a yöneliyor.

KESME ALTINI TAVSİYE ETMİYORUZ

Diğer altınlara göre fiyatları çok daha uygun olan kesme altının, barkodu ya da seri numarası bulunmuyor. Vatandaşlarımız daha çok 24 ayar tasarruf altınları alıyor. Kesme olarak tabir edilen altına olan talep daha fazla; ama biz bunu önermiyoruz. Üzerinde patent ya da seri numarası bulunmuyor. Bunu satarken de sıkıntı yaşıyorlar. Bu sorunların olmaması için paket altın alınması daha sağlıklı olur. Bu tür altın daha güvenli olur” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x