İsmet İnönü ölümünün 50. yılında Anıtkabir’de anıldı

Türkiye Cumhuriyeti’nin ikinci Cumhurbaşkanı, CHP’nin ikinci Genel Başkanı İsmet İnönü, bugün vefatının 50’nci yılı dolayısıyla Anıtkabir’de düzenlenen törenle anıldı. Törene, CHP genel Başkanı Özgür Özel, parti yöneticileri ve milletvekillerinden oluşan bir heyet de katıldı.

Törende ilk olarak Atatürk’ün kabrine çelenk konuldu ve saygı duruşunda bulunuldu. Ardından heyet, CHP’nin ikinci Genel Başkanı İnönü’ün kabrine geçti. İsmet İnönü’nün öz geçmişinin okunmasının ardından Cumhurbaşkanlığı, Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK), CHP ve İnönü’nün ailesi adına kabre çelenk bırakıldı ve saygı duruşunda bulunuldu. Törenin ardından İnönü’nün kızı Özden Toker ve Gülsün Bilgehan taziyeleri kabul etti.

Törene, CHP Genel Başkanı Özgür Özel’in yanı sıra TBMM Başkanvekili Gülizar Biçer Karaca, CHP Genel Başkan yardımcıları, parti yöneticileri ve milletvekilleri katıldı.

Tarihi Kapalı Çarşı üstündeki İnönü Anıtı önü, Malatya

MEMLEKETİ MALATYA’DA DA ANILDI

İkinci Cumhurbaşkanı İsmet İnönü, vefatının 50. yılında memleketi Malatya’da düzenlenen törenle anıldı.

Tarihi Kapalı Çarşı üstündeki İnönü Anıtı önündeki törende, Malatya Valisi Ersin Yazıcı, Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan ve 2. Ordu Kurmay Başkanı ve Garnizon Komutanı Tümgeneral Tuncay Altuğ ile siyasi parti ve bazı sivil toplum örgütlerinin temsilcileri anıta çelenk sundu.

Daha sonra saygı duruşunda bulunuldu ve 2. Ordu Bando Takımı eşliğinde İstiklal Marşı okundu.

Törene kurum ve kuruluşların il müdürleriyle siyasi partilerin temsilcileri katıldı.

Öte yandan törene katılan CHP İl Başkanı Barış Yıldız, yaptığı açıklamada, vefatının 50. yıl dönümünde İsmet İnönü’yü memleketi Malatya’da anmak ve onunla gurur duyduklarını belirtmek için toplandıklarını söyledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x